Booking.com jedno z nejskloňovanějších slov v hotelové branži, jedni ho milují, druzí nenávidí. Na co si při spolupráci s ním dávat pozor si řekneme v tomto článku..
Jedno se Bookingu rozhodně nedá upřít, mají skvěle fungující rezervační platformu a perfektní marketing. Při hledání ubytování na internetu jsou vidět v podstatě vždy a všude. Když někam cestuji, Booking je pro mě prvním místem, kde začínám hledat, pokud nemám již osobní doporučení na konkrétní hotel.
Z pozice hoteliéra mě vyhovuje forma platby hostů na místě a následné placení provize.
Dost bylo ale chvály, je tady taky pár bodů, které mě osobně velmi vadí:
- Provize – samozřejmě nikdo neplatí rád…na druhou stranu je jejich výše provize adekvátní situaci na trhu a nijak diametrálně se neliší od provizí jiných portálů. Problém spíš bývá v tom, že ubytovací zařízení často nemají správně nastavený vlastní marketing a web a proto často přicházejí o klienty, kteří by jinak rezervovali napřímo.
- Vrácení pokojů do prodeje, tak tahle funkce mě osobně strašně vytáčí. Klient zruší rezervaci a mě se vrátí automaticky pokoj do online prodeje na Bookingu. Murphyho zákony fungují spolehlivě, takže se to stane nejčastěji, když nejsem u počítače, kolega na recepci mezitím uvolněný pokoj prodá napřímo a mě tam pak z Bookingu skočí další rezervace, takže musíme řešit stěhování.
- Ocenění od Bookingu – také jste dostali ocenění, za skvělé hodnocení, paráda, gratuluji! Tak si ho pověste v kanceláři. Ale rozhodně ho nedávejte na Vaše stránky a nebo na recepci hotelu. Zbytečně směřujete hosty na platformu, z které platíte provize. Nebojte se, pokud poskytujete kvalitní služby, host to pozná i bez takové krásné cedule.
Online platforma pro Vaše hotelové stránky – a to bez provize, no neberte to! Tak na tohle fakt POZOR!
Není nic horšího, než si dát jejich online rezervace od Booking na své stránky a to zejména z následujících důvodů:
- proces rezervace probíhá mimo Vaše stránky na doméně Booking.com
- nemůžete si poté vybírat kde prodáváte, zkrátka, když je otevřená kapacita, tak prodáváte na Bookingu i na svém webu, což například ve vytížených termínech není ideální.
- Booking sbírá kontakty na Vaše klienty a v budoucnu je může marketingově využívat.
- Když máte plno, tak nabídnou jiné hotely v lokalitě! Je naprostá šílenost dopustit, aby přímo z Vašich stránek odešel klient do jiného ubytovacího zařízení.
Má tedy registrace na Booking.com pro Váš hotel nebo penzion smysl??
Za mě určitě ano, je to rozhodně skvělá výkladní skříň pro Váš hotel, ale je potřeba s ní pracovat chytře.
Pokud ještě na Bookingu zaregistrovaní nejste, můžete se zaregistrovat přes tento LINK a prvních 5 rezervací máte bez provize.
Na co si má hotel při spolupráci s Bookingem dávat pozor
- Velká závislost na jednom zdroji – to je obecně velmi riskantní věc, diverzifikujte, je lepší mít více prodejních kanálů. Tak si je najděte, viz již dříve napsaný článek
- Špatné webové stránky, bez jazykových mutací – web je Vaše tvář, proto musí reprezentovat. Krásná grafika, kvalitní fotky, dobré texty to vše je nutnost.
- Online rezervace na vlastním webu – na Bookingu trvá provedení rezervace 2 minuty, pokud klienta u Vás na webu nutíte poslat email a čekat na odpověď, tak se nedivte, že Vaše přímé prodeje stojí za starou bačkoru.
- Nemaximalizují přímé rezervace – je několik snadných cest, jak dostat více rezervací přes vlastní web, jak popisuji v článku zde
- Lepší ceny na Bookingu než na vlastním webu – často se setkávám s tím, že má hotel na vlastním webu horší ceny než na Booking.com. Absurdní, takto klientovi říkáte, ať příště jde rovnou na online portál a NErezervuje napřímo.
- Špatný marketing – ubytovací zařízení často nevyužívají plný potenciál obchodování, PPC kampaně, SEO, práce s klientskou databází atd. atd.
Závěr
Booking.com a jiné portály jsou bezesporu důležitými prodejními kanály a pro většinu ubytovací zařízení je nutností na nich být a prodávat. Nenechte se však unést snadností získávání klientů a dělejte maximum pro diverzifikaci zdrojů rezervací. Postarejte se o to, aby Vaše stránky byly ideálně pro prodej, podpořte je dalšími marketingovými aktivitami, jako je viditelnost ve vyhledavačích pomocí placených reklam a SEO optimalizace. Pokud si s něčím z toho nevíte rady, zkuste se začít do mých článků nebo se ozvěte a určitě najdeme cestu, jak zlepšit Vaše prodeje.